AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 dôvodov prečo manželstvo predlžuje životy

Život singles nie je nebezpečný len pre duševnú pohodu, ale aj pre fyzické zdravie. Najnovšie lekárske štúdie dokazujú, aké je manželstvo dôležité pre dlhší život, a vyplýva z nich, že manželstvo je zdravotne výhodné predovšetkým pre mužov.
10 dôvodov prečo manželstvo predlžuje životy

Život v páre je zdravší než život bez partnera. Tu je niekoľko dôvodov, prečo je užitočné žiť v manželstve.

1. Nižšie riziko infarktu, kardiovaskulárnych chorôb

Najnovšia štúdia fínskych vedcov tvrdí, že manželstvo znižuje riziko srdcového infarktu a kardiovaskulárnych chorôb. Vedci sledovali vyše 15 tisíc ľudí s náhlou srdcovou príhodou a zistili, že infarkt sa častejšie prejavil medzi slobodnými mužmi a ženami – bez rozdielu veku. Úmrtie v prvých 28 dňoch po záchvate bolo tiež častejšie zaznamenané u ľudí, ktorí žili osamelo.

2. Ženatých mužov chráni aj pred mŕtvicou

Izraelskí vedci zase zistili, že ženatí muži nedostanú tak často záchvat mŕtvice. Do ich rozsiahlej štúdie sa počas niekoľkých desiatok rokov zapojilo desaťtisíc mužov v priemernom veku 49 rokov.

V priebehu 34 rokov zomrelo na cievnu mozgovú príhodu 8,4 percenta slobodných mužov, no len 7,1 percenta mužov ženatých. A v tomto prípade sa ráta i malý rozdiel. Treba však dodať, že zvýšené riziko mŕtvice ohrozuje
tiež mužov, ktorí svoje manželstvo považujú za neúspešné.

3. Chráni duševné zdravie

Manželstvo totiž znižuje riziko vzniku depresií, úzkostí alebo užívania návykových látok. Preukázala to medzinárodná štúdia uskutočnená v 15 krajinách na vzorke 35 tisíc ľudí.

Podľa vedcov existuje spojitosť medzi rozpadom manželstva, rozvodom alebo smrťou manžela a duševnými poruchami. Ženy najčastejšie prepadnú alkoholu, liekom a drogám. Mužov skôr skolí depresia.

4. Menej stresu

Občas by ste síce partnera „zabili“, ale v konečnom dôsledku trpíte v manželstve nižšou hladinou stresu. Štúdia chicagskej univerzity totiž dokázala, že hladina hormónu kortizolu, ktorý sa pri strese vylučuje do tela, je vyššia u slobodných mužov ako u tých ženatých.

5. Nižšie riziko osteoporózy

Šťastné manželstvo pozitívne ovplyvňuje minerálnu hustotu kostí, takže ako ženatí/vydaté sa vyhnete rednutiu kostí.

6. Rýchlejšie sa dostanete zo zdravotných problémov

S podporou partnera sa maródi lepšie. Pokiaľ okolo seba máte rodinu
a niekoho, koho milujete, chcete sa o neho starať a máte pre koho žiť, piatok
zotavíte sa po chorobe rýchlejšie. Nuž, láska je skutočne zázračný liek (takmer) na všetko.

7. Nedostane vás demencia

Mozog treba trénovať a partnerský život vás neustále núti ku komunikácii s druhým, preto váš mozog nemá toľko času na to, aby stagnoval. Takže hrajte so svojím partnerom stolné hry, rozprávajte sa a trebárs si spoločne čítajte.

Fíni totiž zistili, že u ľudí, ktorí nežili sami, sa riziko stareckej demencie znížilo až o päťdesiat percent.

8. Nižšie riziká infekcie

Jedna americká štúdia tvrdí, že slobodní muži majú až päťkrát väčšiu pravdepodobnosť, že zomrú na infekčné ochorenie. To už stojí za to, aby ste vstúpili do chomúta, nie?

9. Vyššie šance prežiť rakovinu

Štúdia bostonských lekárov ukázala, že ženy a muži, ktorí žijú v manželstve, majú o 20 percent vyššiu šancu, že od oznámenia diagnózy „rakovina“ prežijú dlhšie ako tri roky. U mužov je to dokonca 23 percent, u žien len 16 percent.

10. Včasná pomoc

Možno aj napriek tomu, že žijete v spokojnom parnterskom zväzku, ochoriete alebo sa vám niečo prihodí. Jednako len všímavosť vášho partnera, ktorý sa o vás bude láskyplne starať, alebo včas privolá lekársku pomoc, vám môže dokonca zachrániť život.

Popremýšľajte teda nad výhodami manželstva a partnerského spolužitia a nenechajte sa zneistiť rozvodovými štatistikami.

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma