AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 dôkazov, že ste skvelá mama

Niekedy je to peklo: ste vyčerpaná, nervózna a máte pocit, že robíte všetko zle. Omyl! Rýchlo si prečítajte, prečo si zaslúžite nálepku „skvelá matka“.
10 dôkazov, že ste skvelá mama

1. Máte jasne stanovené priority

Že ste sa ráno nestihli učesať, odpoludnia beznádejne odpadnete a spíte spoločne so svojím potomkom a kamarátky sú na vás naštvané, pretože večery zaťato trávite doma? Gratulujeme, ste skvelá matka! Pochopili ste, čo je momentálne naozaj dôležité a čo môžete na nejaký čas odložiť. Nemusíte mať strach: nebude to trvať dlho a zase budete tráviť čas pred zrkadlom, sem-tam večer niekam vyrazíte a áno, zase budete spať CELÚ NOC. Teraz ste však mamičkou na plný uväzok, takže všetko ostatné musí jednoducho počkať.

2. Podporujete

Viete, kedy máte chváliť, kedy utešovať, kedy sa smiať a kedy ho len pritúliť k sebe. A viete, že prejavov lásky nikdy nie je dosť a že nimi vychovávate sebaistého a vyrovnaného jedinca. Ak bude mať dostatok lásky v detstve, bude z toho čerpať celý život. Tak v tom bez výčitiek pokračujte. 

3. Neustále pochybujete

„Od narodenia prvej dcéry si stále kladiem otázku, či robím všetko správne,“ vysvetľuje tridsaťdvaročná Blanka. „Nespôsobujem jej svojím správaním nejakú traumu do budúcnosti? Vyrastie z nej vďaka mojej výchove šťastný človek? S druhou dcérou tento pocit ešte zosilnel. Potom som pri krste spomenula svoju obavu pánovi farárovi.

A on sa s úsmevom zadíval na moje dievčatá a vyhlásil: Nešťastné deti vyzerajú inak. A to, že pochybujete, znamená, že vám na tom naozaj záleží. Tým pádom ste dobrá matka!“ 

4. Vychovávate

Svoju dcéru/svojho syna bezvýhradne milujete, ale zároveň jej/jemu od útleho detstva jasne nastavujete mantinely. Každé dieťa skúša, kam až možno zájsť, a vy ste tá osoba, ktorá by mu mala vysvetliť, že toto sa nerobí. Buďte dôsledná, a až sa zase raz zlostne rozplače, pretože mu nedovolíte vyhádzať celú skriňu, buďte na seba pyšná. Vaše dieťa sa totiž vďaka vám cíti bezpečne. 

5. Nie ste dokonalá

Dokonalá matka je totiž mýtus. Schválne, napadne vám vôbec, ako by ste ju definovali? Vždy upravená s tichým a poslušným dieťaťom vedľa seba? Asi
nie, však? Skvelá matka býva, naopak, zmätená, frustrovaná, nervózna i úzkostlivá. Občas si položí otázku, čo to zase robí. A či to nemala urobiť inak. A zo svojich chýb sa priebežne učí. Veď aj tak nič také, ako je vysoká škola materstva, neexistuje, takže si na každú skúsenosť musí prísť sama. 

6. Nevyznávate radikalizmus

Svojmu dieťatu nedávate na raňajky zmrzlinu, ale keď ste na výlete, tak mu ju bez výčitiek kúpite a pokojne pridáte i párok v rožku. Neuznávate ani príliš tvrdý režim, teda že by ste potomka kŕmili výhradne zeleninou, ovocím, rybou a celozrnným pečivom, ani príliš voľný režim, spočívajúci v neobmedzenej konzumácii pizze, čokolády a hranolčekov. Odmietate fanatizmus v čomkoľvek a riadite sa radšej zdravým rozumom. 

7. Uvažujete priamočiaro

Ešte chvíľu po pôrode ste sa snažili mať všetko dokonalé, ale potom ste pochopili, že oveľa dôležitejšia je vaša psychická pohoda. Takže upratujete, len ak vám to čas a energia dovolí, a aj keď na vás vyzývavo pozerá kopa nevyžehlenej bielizne, bez väčších výčitiek spievate potomkovi za veľkého jasotu „Ja mám kone“ a jazdíte na jeho obľúbenom medveďovi. Alebo staviate z kociek, či kŕmite kačky na brehu rieky. To je dôležitejšie. 

8. Občas chcete utiecť

No a? Dôležité je, že sa potom zase chcete vrátiť. Prvé dva roky po narodení potomka bývajú najnáročnejšie, oveľa náročnejšie ako celá vysoká škola alebo rozbiehanie kariéry. Je logické, že po tomto období zatúžite zase robiť veci, ktoré vám dovolia psychicky si odpočinúť od nepretržitého materstva, či už je reč o práci, alebo zábave. Vďaka nim sa môžete na svoje dieťa zase tešiť a naplno si ho užívať. 

9. Chceli by ste byť svojou mamou

Napadne vám niekedy, ako skvelo sa má vaše dieťa? Koľko lásky, pozornosti a zábavy od vás dostáva? „Nedávno sme oslavovali synove druhé narodeniny. Keď som videla jeho rozžiarenú tvár a celkovú radosť, ktorá z neho vyžarovala, hovorila som si, že som vlastne asi dobrá matka. A že keby som bola dieťa, brala by som tiež takú mamu,“ smeje sa tridsaťtriročná Lenka. „Samozrejme, neviem, možno to syn vníma úplne inak a pripadám mu strašná, ale mala som zo seba fakt dobrý pocit!“ 

10. Občas tajne zjete dieťaťu čokoládu

...občas aj medvedíky, ktoré dostalo od babičky, a niekedy sa zamknete na toalete, aby ste si mohli v pokoji dočítať tú napínavú knihu. Pretože nie ste kyborg a tiež máte svoje slabosti. A aby ste zas mohli byť tou silnou mamou, musíte si dopriať svoje malé radosti. 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma