AutoMag.sk SportMag.sk Orbion.sk Maminka.sk DrobecRoka.sk

10 batoľacích po prvý raz

Život batoľaťa je plný zvratov a noviniek. Čo všetko vaše dieťa zažije medzi prvým a tretím rokom po prvý raz?
10 batoľacích po prvý raz

1. Záchvat zlosti

Možno bude svojím prvým záchvatom zlosti prekvapené ešte viac než vy.
Na rozdiel od vás si však nebude pamätať, že ešte pred pár týždňami bolo sladkou bábikou s nekonečne roztomilým úsmevom a bezhraničnou dôverou vo svojich rodičov, zatiaľ čo teraz na neho bude mať každé vaše ďalšie NIE rovnaký účinok, ako červená handra na býka v aréne.

Bude to ťažké pre vás, ale tak isto i pre neho! Skúste to brať ako nutnú etapu vývoja, ktorá skôr alebo neskôr pominie a z vášho dieťaťa bude zase pohodový parťák, s ktorým sa na väčšine vecí v pokoji dohovoríte. 

2. Nočník

Prvé pokusy o cielené vyprázdnenie spadajú obvykle do druhého roku veku. Možno sa vaše batoľa s nočníkom neskamaráti hneď na prvý pokus, neprepadajte však hneď panike. Poznáte azda dieťa, ktoré by s plienkami navštevovalo základnú školu? 

3. Celý deň hore

Mnoho detí prestane počas batoľacieho obdobia spať cez deň, iné si svoj odpoludňajší šlofík nenechajú len tak vziať. Všeobecná rada neexistuje, treba sa riadiť individuálnymi potrebami konkrétneho dieťaťa.

Ak sa odpoludňajšie uspávanie mení na hodinový boj, dieťa potom od vysilenia konečne zaspí a večer pre zmenu máte problém ho uspať, pretože si odpočinulo tak, že je na neuťahanie, skúste spánok vynechať. Pár dní možno bude batoľa driemať nad večerou, väčšina detí sa však čoskoro s novým režimom vyrovná. 

4. Pády a hrče

Možno v tomto smere zažilo už niečo pri prvých pokusoch o lezenie či neistú chôdzu, ale až keď sa naozaj poriadne rozbehne, prídu skutočne bolestivé šrámy, ktoré zamávajú nielen s jeho fyzickou schránkou, ale tiež s krehkou batoľacou psychikou.

Buďte mu nablízku, utešte ho a dajte mu najavo, že ste tu vždy pre neho ako pokojný prístav pripravený na prenocovanie po búrlivej plavbe. 

5. Svahilčina

prvých slovíčok sa postupne premení na prvé zreteľné výrazy a nakoniec i na pomerne komplikované vety. Užívajte si okamihy prvých akože dospelých výrokov svojho batoliatka a tie najväčšie perly si určite zapíšte. Raz sa im spoločne zasmejete.

Pokiaľ chcete, aby vaše dieťa správne hovorilo, venujte mu čas, rozprávajte sa s ním a čítajte spoločne knižky. Na spoločné rozhovory nie je nikdy skoro, a aj keď vaše dieťa možno neporozumie úplne všetkému, vezme si zo vzájomne stráveného času to, čo potrebuje.

Asi už ani nemusíme opakovať, že na dieťa by sa nemalo šušlať. Na druhej strane netreba všetky jeho chyby opravovať alebo ich nútiť k opakovaniu správneho tvaru, postačí prirodzená komunikácia. 

6. To som ja!

movať si seba samého. Ba čo viac, vlastné ja je teraz tou najdôležitejšou vecou na svete. Batoľa sa pozná v zrkadle alebo na fotografii a má k sebe absolútne pozitívny vzťah. Obdivuje sa celkom nekriticky, takže keď o všetkých činnostiach tvrdí, že ich zvládne samo, nevychvaľuje sa a jednoducho si verí. Nechajte ho pri tom, na pochybnosti má času dosť. 

7. Hurá do kolektívu

Ešte v dvoch rokoch sa bude hrať skôr vedľa ďalších detí, v treťom roku ale postupne objaví krásu hry s niekým a na niečo. Podporujte jeho socializáciu častým pobytom medzi deťmi. Čím skôr ho naučíte radosti z kooperácie, tým ľahšie sa po tretích narodeninách aklimatizuje v škôlke. 

8. Bez cumlíka

Batoľací vek by mal byť tiež obdobím postupného odbúravania barličiek a zvláštností, ku ktorým patrí cumlík. Po treťom roku veku by dieťa skutočne už cumľať nemalo, škodí to vývoju zubov i reči. Venujte preto cumlík spoločne napríklad bábätku kamarátky.

9. Braček a prečo?

Mnoho detí sa v treťom roku svojho života dočká súrodenca. Treba dodať, že sa tak väčšinou stane bez toho, aby sa rodičia batoliatka pýtali na jeho názor na potenciálny príchod brata alebo sestry.

Pokiaľ to len trochu ide, venujte sa čo najviac svojmu batoliatku zosadenému z trónu jedináčika. Súrodeneckej rivalite a žiarlivosti sa asi úplne nevyhnete, na druhej strane rodičia detí s vekovým rozdielom do troch rokov obvykle spätne spomínajú, že výhody tohto usporiadania sa dostavili naozaj až nečakane skoro. 

10. Mimo domov

Niektoré deti už v tomto veku po prvý raz prespia mimo svoj domov a svoju postieľku, napríklad u babičky. Postupné uvoľňovanie tesnej väzby medzi matkou, respektíve rodičmi a batoliatkom je viac než namieste, preto rozvíjajte dobré vzťahy s ďalšími blízkymi osobami, ako sa to len dá. Babička alebo dedko na stráženie sa vám totiž vždy hodia! 

Maminka na FACEBOOKU

Mamičky najviac zaujíma